PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Čekání na novou nahrávku prachatických bylo, pravda, poněkud delší, což se dá říct i o sepsaní této recenze, ale časté koncertování a nezpochybnitelný status domácí legendy, udrželo senzory v pozornosti, takže na GRIDE se během těch necelých pěti let rozhodně nezapomnělo. Kapela kromě personálních rošád stihla vydat i dvě splitka (s LAHAR a LYCANTHROPHY) a v polovině minulého roku i dlouho očekávanou dlouhohrající placku „Horizont událostí“.
Rukopis nových členů sestavy se na jejím výsledném provedení samozřejmě projevil, ale své základní rysy si GRIDE ponechávají i na novince. Patnáctka zuřivých manifestů přináší tradičně výbušnou a opět až do maximálního možného extrému zahnanou hc/grind/crust směs. Ba co víc, snaha o přímočařejší vyznění, než nabídla techničtěji pojatá deska „Tanec bláznů“ z roku 2003, možná tvorbu kapely vrací o nějaký ten rok zpátky, ovšem celkovému vyznění současných GRIDE to nijak neškodí. Úplně první dojem z alba byl však lehce rozpačitý anebo řekněme, že mi aktuální podoba Jihočechů oproti minulosti přišla tak trochu uhlazenější, a ehm, jednodušší. Samozřejmě, že svému napomohlo jeho značně přímočaré vyznění, ale jakmile si těch bezmála dvaadvacet minut (což je mimochodem dvojnásobek délky „Tance bláznů“) takříkajíc posluchačsky sedne, tak už v žádném případě nelze přehlédnout, že GRIDE se i přes výše uvedené posunuli o (jestli výrazný, to nechám na každém z vás) krok vpřed a to i navzdory zpřehlednění struktury jednotlivých skladeb. Ty opět doslova září pod jasem výtečných Čertových bicích, do jejichž úderů, kterých střídání v závratné rychlosti posluchač místy přestává vnímat, se pak svým přesným frázováním trefuje křikloun Iny, bez jehož barvy vokálu si GRIDE snad ani nelze představit. Z jeho úst promlouvají opět výborně zpracované texty, které se snaží jít hlouběji pod povrch a které bych rozhodně nedoporučoval studovat důkladněji, pokud zrovna nejste příliš radostně naladěni.
Zvuk z moravského studia Shaark lze označit jako nejlepší, který kdy GRIDE měli. Možná právě precizní krystalická produkce tak trochu otupila undergroundové ostří skupiny, což stále evokuje onen uhlazenější dojem z novinky. Na každý pád však „Horizont událostí“ představuje jednu z nejlepších a nejextrémnějších tuzemských nahrávek loňského roku a dokazuje, že tato momentálně pětice neztratila nic ze své nasranosti a nespokojenosti. A rozhodně se to neděje „Nenápadně, bez rámusu“, jak praví název jednoho z patnácti výborných kusů.
GRIDE trošku přímočařejší, než v minulosti. Stále však výborní a nabízející neskutečně našlapanou a promyšlenou intenzivní muziku, která vám z příbytků nadělá kůlničky na dříví.
8 / 10
Puffy
- kytara
Iny
- vokály
Čert
- bicí
Maxeek
- basa
Pája
- kytara, vokály
Hosté:
Eva Martinková
- vokály (9)
Žrout
- noise parts
Štěpánka Korků
- screams in noise parts
1. Pod povrchem
2. Kolik višní, tolik třešní
3. Na jatka už nastoupila noční směna
4. Nenávist
5. Kafe, noviny a rohlík s máslem
6. I na barikády z popelnic prší tekutá modernita
7. Horizont událostí
8. Někdo tu byl
9. Nenápadně, bez rámusu
10. 38°ve stínu
11. Varieté Apokalypsa
12. Dynamika pohybu
13. Plán B
14. Skřípot
15. Červený nebo modrý
Vyzobat (2024)
Hluboká temná modř (2019)
Split 10"EP w. SIDETRACKED (2019)
Split 7"EP w. ABORTION (2019)
Split 6"EP w. TURBOKRIEG (2019)
Zaskuby chaosu (2011)
7'' split s THEMA ELEVEN (2008)
Horizont udalosti (2008)
7'' split s LYCANTHROPY (2006)
Southcore (split s LAHAR) (2005)
1996 - 2003 (2004)
Tanec blaznu (2003)
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.